Egyik hétvégén francia vendégeink voltak, a Férj családjának régi barátai. Vasárnap olyan ebédet szerettem volna készíteni, ami magyar, de mégsem egy felszínesen pirosló Gulasch. Ráadásul az ebédfőzéssel és a vendégvárással a Kisasszony napirendjét is össze kellett hangolni, de szerencsére sikerült olyan menüt összeállítanom, ami részben magyar, részben családi hagyományokat követ, és jól elő is tudtam készíteni az előző napokban.
A családi ételeket a nagymamám nagynénijétől tanult krumplileves és a családfa egy másik ágáról származó Zelma-torta képviselte, a magyaros vonal pedig dorozsmai molnárponty képében jelent meg.
A ponty receptjét a Könemann sorozatában megjelent Magyar kóstoló című könyvében találtam. Sajnos sem a könyvben, sem más szakácskönyveimben, sem az interneten nem találtam semmit erről a fogásról. Érzésem szerint egy étteremben alkothatták meg először ezt a fogást, bár az is lehet, hogy tényleg a híres dorozsmai szélmalom molnára készítette el. Én egy irdatlan nagy adagot csináltam, és hiába voltunk rá hatan, maradt jócskán. Így az eredeti recept anyaghányadait adom meg, ez elvileg négy főre szól.
Dorozsmai molnárponty
60 dkg pontyfilé
10 dkg füstölt szalonna (szerintem fele ennyi is elég)
1 nagy fej vöröshagyma
3 zöldpaprika
2 nagy paradicsom
25 dkg csiperke
4 dkg liszt
2 dl tejföl (ez meg lehet több)
30 dkg csuszatészta
1 kávéskanál pirospaprika
só
liszt
zsiradék
Eredetileg a pontyot be kellett volna irdalni, és megtűzdelni szalonnával. Én ehelyett kiolvasztottam a szalonna zsírját, és ezen elősütöttem a besózott, majd lisztbe forgatott halszeleteket.
A zsiradékban megdinszteltem a hagymát, megszórtam pirospaprikával, majd hozzáadtam a zöldpaprikát és a gombát, kicsivel később pedig a paradicsomot. Amikor minden megpuhult, összekevertem tejföllel. Beletettem a halszeleteket (Vigyázz! Könnyen szétesnek!), és puhára pároltam őket.
Ezután kivettem a halszeleteket a mártásból. A gombás szószt összekevertem a közben kifőzött csuszával, és egy tűzálló tálba halmoztam. A tetejére ültettem a halakat. Díszítésnek karikáztam rá egy kis paradicsomot és paprikát, és 200 fokos sütőben jól összeforrósítottam.